• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  480367,310
  % 3,95
 • BIST 100
  %

Küresel Ekonomiyi Zor Günler Bekliyor. BM: Kovid-19’un 8,5 Trilyon Dolar Olacak!

Küresel Ekonomiyi Zor Günler Bekliyor. BM: Kovid-19’un 8,5 Trilyon Dolar Olacak!

Ekonomi Gündemi için önemli haberlere sizin için derlemeye başlıyoruz. 14 Mayıs 2020 tarihinin en önemli haberlerinden birini size ulaştırmak istiyoruz. Birleşmiş Milletler bugün çok önemli bir açıklama yaptı. Küresel ekonominin içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi. Anadolu Ajansı haberine göre küresel ekonomi 8,5 trilyonluk bir zararla karşı karşıya!

Konunun Özeti:

(AA) – Birleşmiş Milletler (BM), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının küresel ekonomilere maliyetinin 2020 ve 2021’de 8,5 trilyon doları bulmasının beklendiğini açıkladı.

BM Ekonomik ve Sosyal İlişkiler Departmanı tarafından “2020 Ortası İtibarıyla Dünya Ekonomik Durumu ve Olasılıklar” adlı çalışma yayımlandı.

Habere göre, küresel ekonominin Kovid-19 sebebiyle yüzde 3,2 küçülmesi bekleniyor. bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 5 olarak dikkat çekiyor. Almanya gibi gelişmiş ülkelerin %5 daralması bekleniyor. (GU) gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 0,7 seviyesinde bir daralma öngörülüyor. Gelişmekte olan ülkelere ise Türkiye gibi örnek verebiliriz. GOU olduğumuzu belirtmemiz gerektiğine inanıyoruz.

Küresel ekonomi 8,5 trilyon dolar bir kayıpla karşılalabilir. Gerçekleşecek olan kayıp bütün ekonomileri vurabilir. Etkisini bütün dünya hissedebilir.

Kovid-19 salgını eşi görülmemiş bir ekonomi ve sağlık krizine sebep olurken, küresel bazda neredeyse bütün hükümetlerin salgınla mücadele için aldığı genişleyici mali önlemler, dünya gayrisafi yurt içi hasılasının (GYSH) yaklaşık yüzde 10’una ulaştı.

Salgın son haftalarda görece yavaşlasa da pandeminin nasıl bir süreç izleyeceğine dair belirsizlikler, kısıtlamaları kademeli olarak kaldırmak isteyen hükümetleri ekonomiyi kurtarmakla hayat kurtarmak arasında ikilemde bırakıyor.

Aşı konusunda yaşanacak olası gelişmeler ise Kovid-19 sürecini oldukça değiştirmesi beklenirken, 2021’de ekonomilerin yavaş yavaş toparlanmaya başlayacağı öngörülüyor.

Bunlarla birlikte, Kovid-19 sonrası dönemde özellikle emtia ihracatçısı ülkeler başta olmak üzere, yüksek bütçe açıkları ve borçluluk oranları ile gerileyen küresel ticaret ve düşen turizm gelirlerinin olası etkileri ülkeleri bekleyen riskler olarak öne çıkıyor. Küresel ekonomi zor günlerden geçiyor. Sağlıklı günler diliyoruz.

Yazıyı Değerlendir
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]